Orzechówka (nalewka z orzechów włoskich)

Składniki:

- 10 niedojrzałych owoców orzecha włoskiego w łupinach
- 1 litr spirytusu
- 10 dag cukru

Sposób przyrządzania:

Orzechy przekrój na połówki, zalej spirytusem i odstaw. Po miesiącu zlej i przefiltruj nalew. Orzechy zasyp cukrem. Odstaw na 2 tygodnie, by cukier się rozpuścił. Następnie odcedź orzechy, płyn przefiltruj i dodaj do nalewu. Odstaw na co najmniej 6 miesięcy.

To jeden z najprostszych przepisów na ten staropolski trunek. Nalewka będzie raczej gorzka, bardzo mocna i o silnym orzechowym aromacie. W innych tradycyjnych przepisach na orzechówkę pojawiają się migdały, goździki, cynamon, imbir, łuskane orzechy włoskie, a także tatarak czy dzięgiel. Moc nalewki można regulować, zamieniając część spirytusu na wodę, słodycz zaś – dodając więcej cukru. Przy orzechówce szczególnie ważne jest długie leżakowanie.

Uwagi:

Dawniej nalewki w pierwszej fazie dojrzewania przechowywano w szklanych gąsiorach, ale można je przygotować i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku. Jeśli w nalewce jest cukier, trzeba systematycznie potrząsać naczyniem, by szybciej się on rozpuścił.
Nalewki dobrze jest najpierw wystawić na działanie światła. Po przefiltrowaniu (nalew filtrujemy przez gęstą gazę, lnianą lub płócienną ściereczkę; można też użyć filtrów do kawy) trzymamy je w ciemnym, raczej chłodnym miejscu.

Źródło: Dodatek do „Gazety Wyborczej”, 22-23 września 2007 – „Nalewki domowej roboty”, nr 1

Zobacz inne przepisy kulinarne


Informacje