ObiadPrzepisy

Mizeria domowa – jak ją przygotować?

Mizeria domowa to surówka o zapachu wiosny i lata. Jest orzeźwiająca, aromatyczna i co ważne, prosta w wykonaniu. To tradycyjne polskie danie zachwyca delikatną konsystencją  i wyrazistym smakiem. Kluczem do sukcesu dobrej, domowej mizerii są świeże ogórki i dobrej jakości śmietana lub jogurt. Dowiedz się, jak ją przygotować!

Mizeria domowa

Domowa mizeria – przepis

Domowa mizeria doskonale nadaje się jako dodatek wielu tradycyjnych dań. Świetnie komponuje się ze smażonym mięsem, jak np. kotletami schabowymi czy mielonymi z dodatkiem ziemniaków, a także delikatnymi rybami. Surówka ta świetnie sprawdzi się też z młodymi ziemniakami, a doprawiona świeżym koprem nada daniu niepowtarzalnego smaku.

Jak zrobić mizerię?

Składniki:

  • 300 g świeżych ogórków
  • 150 g gęstej śmietany homogenizowanej  18% / jogurty typu greckiego
  • 2 łyżki koperku
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • sól
  • pieprz
  • liście mięty (opcjonalnie)

Mizeria domowa – sposób przygotowania

Ogórki należy umyć i dokładnie obrać. W zależności od pory roku można użyć ogórków gruntowych lub szklarniowych. Następnie pokrój je na cienkie talarki za pomocą ostrego noża (można także użyć do tego tarki i zetrzeć ostrożnie ogórki na tzw. grubym oczku), umieść je w misce i posyp delikatnie solą. Pozostaw na ok. 15 minut, a następnie odlej wodę, którą puściły ogórki. Następnie posiekaj drobno  świeży koperek. Kolejnym krokiem będzie połączenie wszystkich składników.

Wymieszaj je w misce, dodając  do nich także gęstą śmietanę. Jeśli zależy Ci na mniej kalorycznej wersji mizerii możesz z powodzeniem zastąpić śmietanę jogurtem typu greckiego. Na koniec dodaj sól i pieprz do smaku. Taka mizeria będzie doskonałym dodatkiem do wiosennych i letnich obiadów. Z powodzeniem możesz ją jednak robić przez cały rok lub skorzystać z naszego tajemniczego sposobu na to, aby wiosenny smak mizerii pojawił się na stole nawet zimą!

Mizerię możesz ozdobić listkami mięty. Będzie dobrym dodatkiem do obiadu, np. do ziemniaków, czy grillowanych warzyw.

Mizeria domowa na zimę

Aby zrobić mizerię na zimowe dni, wystarczy zamknąć wiosenny smak ogórków w słoiku, a następnie dodać śmietanę. Jak zrobić mizerię na zimę?

Składniki na ogórki w słoiku:

  • 1,5 kg ogórków gruntowych
  • 1 łyżka soli kamiennej
  • 1 łyżka cukru
  • 3 łyżki octu spirytusowego 10%
  • pęczek koperku

Przygotuj 3 słoiki o pojemności ok. 500 ml. Dokładnie je oczyść, wyparz i osusz. Ogórki dokładnie umyj i opłucz w zimnej wodzie. Odetnij ich końcówki, a następnie delikatnie obierz. Posiekaj je w drobne plasterki. Umieść ogórki w dużym naczyniu i dodaj do nich sól kamienną oraz cukier. Wlej 3 łyżki octu spirytusowego 10% i dokładnie wymieszaj. Odstaw na ok. 1 godzinę.

Dodaj posiekany koper (z całego pęczka). Umieść ogórki razem z dodatkami w słoiku, zlewając całą wodę, jaka zebrała się w naczyniu. Pamiętaj, żeby zostawić 2 cm wolnej przestrzeni między zawartością a zakrętką. Zakręć mocno słoiki i wykonaj pasteryzację. Umieść słoiki w dużym garnku, zalej wodą do 3/4 wysokości słoików i gotuj na małej mocy i pasteryzuj słoiki ok. 12-15 minut. Nakrętki powinny być „zassane”.  Gotowe słoiki umieść na półkach spiżarni!

Sylwia Biały

Jestem miłośniczką gotowania, zwłaszcza tego, które wymaga odrobiny eksperymentowania. Na naszym blogu dzielę się z Wami moją pasją do odkrywania nowych smaków i tworzenia niezwykłych dań. Lubię przekraczać kulinarne granice, mieszając tradycyjne techniki z nowoczesnymi pomysłami, co pozwala mi tworzyć unikalne i inspirujące przepisy. Niezależnie od tego, czy przygotowuję prostą przekąskę, czy złożone danie na specjalną okazję, zawsze staram się, aby moje potrawy były pełne smaku. Dołącz do mnie i odkryj, jak kreatywne może być gotowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *